Dixit: mese és varázslat tökéletes kombinációja
Dixit: kreativitás és mese
A Dixit az egyik leglenyűgözőbb játék, amivel valaha találkoztam. Nem csak a kreativitást mozgatja meg, hanem valóban elvarázsolja a játékosokat.
„A mese nem elvezet a valóságtól, mint sokan gondolják, hanem odavezet hozzá, mélyre vezet a lelki valóság tartalmaiban, legyen szó szeretetről és gyűlöletről, a fent emlegetett életről és halálról, jóról és rosszról, küzdelemről.”
Ahhoz a generációhoz tartozom, akik mesén nőttek fel. Mikor már olvasni tudtam, faltam a mesekönyveket, még felső tagozatos koromban is. Nem tagadom, ma is nagyon szeretem és tisztelem a meséket. Felnőttként olvasva –persze- olyan élményt jelentenek, melyet gyermekkorban nem vehettem észre. Hiszek a mesélés, a mesék erejében.
Az ember élete első éveiben tanul a legtöbbet, és ebben a spontán, természetes folyamatban a mese szerepe felbecsülhetetlen. Hatása van a gyermek beszédfejlődésére, képzelőerejének alakulására, érzelmi gazdagodására, szociális kapcsolatainak fejlődésére. A gyermek a mesén keresztül megtanulja felismerni az események közötti összefüggéseket, megtanulja értelmezni a történeteket, és átlátni az egyszerű emberi kapcsolatokat. Megismerkedik fogalmakkal, pl. szegénység, gazdagság, öröm, harag, barátság, jóság, gonoszság, butaság, okosság stb. A gyermek szimpatizál a jókkal és megtanulja felismerni a negatív szereplőket.
A mese szórakoztat és nevel egyszerre A közös mesélés kellemes kikapcsolódás, elfeledteti a hétköznapi gondokat, és közelebb hozza egymáshoz a családtagokat. Nem a tartalom, hanem a közös együttlét a fontos, ezért biztassuk a szülőket, meséljenek gyermeküknek! Mesélhetnek fejből, képeskönyvből, mesekönyvből. Mindegy, csak meséljenek, meséljünk! A meséket otthon dramatizálhatjuk, eljátszhatjuk, elbábozhatjuk. Mai kultúránkban a tévé és a számítógép erős versenytársa lett a mesemondásnak: ha a szülőnek nincs ideje, vagy kedve gyermekének mesélni, vagy gyermekével foglalkozni, bekapcsolja a tévét, vagy betesz egy videofilmet. Ezért napjainkban egyre több kisgyermek egyáltalán nem találkozik mesékkel; vagy csak olyan film- és TV-feldolgozásokat lát, melyek között nagyon sok eltorzított történet található. Statisztikai adatok szerint a gyermekek ma kevesebb időt töltenek szüleikkel, mint régen. Ugyanakkor azokban a családokban, ahol még jelentős a közös beszélgetések szerepe, ahol a szülők még mesélnek, a gyermek megtanulja másként értelmezni az elmondottakat; és később ő is másként mesél majd, mint az a gyermek, ahol nem beszélgettek, nem meséltek a családtagok. Gyermekorvosok kutatásai szerint, azoknak a kicsiknek, akiknek mesélnek szülei, jobb az immunrendszerük, kevésbé hajlamosak a megbetegedésekre. A gyermekkori - főleg fertőző- betegségek az érzelmi megterhelés miatt legyengült szervezetet érik erőteljesebben, ez ellen védelmet nyújthat a családi meserituálé. Amerikai gyermekorvoso
k javasolják is fertőző betegségben szenvedő csöppségek szüleinek, hogy meséljenek gyermeküknek.
Az óvodai nevelésben régen is az volt, és ma is jelentős a mese szerepe. A változás az otthoni hozzáállás átalakulásában van. Ezért biztassuk a csoportunkba járó gyermekek szüleit, hogy ne múljon el nap, rohanó világunkban sem mese nélkül. Óvodánkban hagyománya van a bábelőadások szervezésének is. Rendszeresen érkeznek hozzánk utazó bábszínházak élményekkel teli meseelőadásokkal. Május 23-án szintén részt vehettek az ovisaink egy Erdélyi bábszínház előadásán. A Csizmás kandúr című mesét keltették életre a bábok. A mese bűvölete nemcsak az ovisokat ragadta magával, hanem a felnőtteket is elvarázsolta.
Lázár Ervin így fogalmazott erről egy vele készült interjúban: „A gyermek és a neki mesélő szülő között olyan kapcsolat teremtődik, amely nélkül nem érdemes élni, és azt a szülőt, aki nem tudja, milyen fontos ez, rá kellene kényszeríteni arra, hogy meséljen a gyermekének.”
A Dixit megtanít belelátni mások fejébe
A Dixit a 2010-es év játéka egy igazán vidám szórakozással teli mókára invitál mindenkit. A Dixit lapvetően egy kommunikációs, asszociációs játék: meglehetősen szépen kidolgozott képekről kell gondolatokat megosztani a többiekkel. A furfang a Dixit esetében, hogy mindezt úgy kell megtenned, hogy lehetőleg ne legyen egyértelmű, de mégis rá lehessen ismerni.
Forrás: „EGYSZER VOLT, HOL NEM VOLT VARÁZSLAT”