Az egészséges életmód néhány alapszabálya
Következő bejegyzéseimben az egészséges életmód lesz fókuszban. Mai felgyorsult világunkban rengeteg stressz ér, gyorsételeket eszünk és elfeledkezünk a rendszeres testmozgásról. Minél hamarabb hajlandóak vagyunk tudomást venni ennek helytelenségéről, annál közelebb kerülünk az egészséges élemódhoz.
Lássuk, mit javasol Balog Béla:
Az emberek nagy része kiválóan ért az elektronikához, a számítógéphez, a labdarúgás szabályaihoz, de elképesztően tájékozatlan a saját testének, lelkének működéséről, gondozásának mikéntjéről. A jelenlegi szemlélet a korok-betegség, tünet-gyógyszer összefüggésben gondolkodik. Több tünetre több gyógyszer; a betegek marokszámra szedik egymás hatását zavaró, mellékhatásokat okozó szereket. Mi vagyunk az egyik legbetegebb nemzet Európában, és ez egyaránt vonatkozik az állampolgárra, az orvosra, az egészségügyre... Ennek legfőbb oka az ,,egészségügy”(?) szemlélete; az, hogy nevével ellentétben a betegségekre koncentrál az egészség helyett.
Az állampolgár többnyire nem hiszi el, hogy a tanács betartása javíthat közérzetén, egészségén, életkilátásain. Nem hiszi el, mert - vagy nem bízik az egészségügyben (sem), - vagy gyógyíthatatlannak érzi magát, - vagy egyszerűen nem érdekli a saját egészsége (sem), fásultan beletörődött a testi, lelki romlásba, tüneteibe, a korai halálba!??
Az okok hátterében éppúgy jelen van meghatározóan az egészségtelen életmód, a hiányos egészségkultúra, mint pl. a környezetszennyezés. Nagyon sokan és sokat dohányoznak, egészségtelenül táplálkoznak, keveset mozognak, mérhetetlenül sok alkoholt fogyasztanak, önpusztító életmódot folytatnak, nem törődnek egészségükkel, környezetükkel. Utálatos ez a kép, de hát ez a valóság!!! Minek kell még történnie, hogy ezeket az állampolgár tudomásul vegye???
Gyakran hangzik el mostanában, hogy Európához szeretnénk tartozni. Úgy vélem, elsősorban nem külsőségekben, a felszínen, hanem gondolkodásmódban kell megváltoznunk. Értékként kell kezelni az embert, a környezetet: figyelmet és pénzt kell fordítani az egészségre, az oktatásra, a jövőre. Szűk látókörű szemlélettel szomorú közállapotunk tovább fog romlani. Széchenyivel élve: ,,Ne keressük mentőnket sehol is egyebütt, mint személyes erényeinkben.''" Mit vesztünk? Sokat!
MIT TEHETÜNK?
Jövőnk saját kezünkben van - egészséges életmód
- Először is fel kell ismernünk, hogy egészségünk elsősorban saját személyes felelősségünk, és megfelelő odafigyeléssel legtöbb betegség elkerülhető.
- Minden embernek fel kell ismernie azt az egyszerű igazságot, hogy az emberi test önhelyrehozó rendszer. Ehhez csak kedvező feltételeket kell teremteni.
- A megoldás nem extra vitaminok és nyomelemek szedése, hanem friss, természetes - lehetőleg bio - étel fogyasztása nap mint nap.
- „Minden személynek kötelessége saját és az emberiség érdekében, hogy megismerje az élet törvényeit, és lelkiismeretesen engedelmeskedjék azoknak.'' /E. G. White/
- Sokkal jobb, ha megelőzzük a betegségeket, mint, hogy tudjuk, hogyan kell kezelnünk, ha megbetegszünk.
Ezek nyújtják a leghatékonyabb védelmet fertőzések és betegségek ellen - nem csak számunkra, hanem születendő gyermekeink számára is.
forrás: Balog Béla: A természetes életmód kalendáriuma